Na jaký typ dovolené
se letos chystáte?

Na jaký typ dovolené se letos chystáte?

Český kufr

Český kufr

Plavky na dovolenou

Plavky na dovolenou

Češi a Slováci
útraty za módu před dovolenou

Češi a Slováci útraty za módu před dovolenou

Češi
útraty za módu na dovolené

Češi útraty za módu na dovolené

Slováci
útraty za módu na dovolené

Slováci útraty za módu na dovolené

Festivalová móda

Festivalová móda

projektu

Fashion report je dlouhodobý výzkumný projekt internetového obchodu s módou ZOOT.cz a výzkumné společnosti Perfect Crowd mapující současné oblékání v Česku a na Slovensku.

Jako tvůrci Fashion Report věříme, že móda je zrcadlem společnosti, a proto mapujeme módu napříč generacemi a regiony, každodenní i slavnostní módu. V rámci Fashion Reportu dlouhodobě sledujeme českou a slovenskou módu takovou, jaká ve skutečnosti je. Nezaměřujeme se pouze na ty, kdo se v módě vyžívají, ale zkoumáme vždy reprezentativní vzorek Čechů nebo Slováků, abychom věrně zachytili aktuální stav oblékání u nás.

ZOOT z role předního českého internetového obchodu s módou chce přinášet na český módní trh demokratizaci stylového oblékání a radost z módy jako výrazu společenské pestrosti a aktivního přístupu k životu a ke světu kolem nás. Fashion Report přináší pravidelnou zprávu o pokrocích v tomto snažení a hledá, jak si Češi a Slováci radost z módy a oblékání pro sebe objevují.

Výzkum

Český kufr

Český dovolenkový kufr bývá plnější než slovenský. Češi si na dovolenou často balí i věci, které bývají lehce k sehnání i v místě dovolené. Například polovina Čechů cestuje s toaletním papírem, zatímco Slováci si více balí předměty spojené s úpravou zevnějšku a také elektroniku.

Nákup plavek

Plavky jsou typem oblečení, které na internetu nenakupují často ani příznivci online nákupů. Koupě plavek je pro většinu Čechů celkem traumatizující, 65 % respondentů připomene nedokonalost jejich postavy a kolem 40 % musí volit kompromis v plavkách vzhledem ke své postavě. Mužům vydrží plavky v průměru pět a více sezón, zatímco ženy mění plavky každou druhou až třetí sezónu.

Dovolená a styl oblékání

Oproti pracovním dnům je dovolená spojená u mužů s volnějším a u žen zejména s barevnějším oblečením. Kolem 40% Čechů se o dovolené obléká výstředněji. Kontroverzní ponožky do sandálů během letních dnů obuje každý desátý český muž.

Útraty za módu na dovolenou

Před dovolenou nakupují Češi zejména trika, ponožky, sandály a plavky. 52% Čechů utratí před odjezdem za dovolenkové oblečení alespoň 1000Kč, což je v průměru se Slováky poměrně málo. Na Slovensku utratí před odjezdem minimálně 1000Kč za dovolenkové oblečení zhruba 70% lidí.

Festivalová móda

Češi jsou na festivalech oproti Slovákům konzervativnější, ale i tak 45% lidí oblékne barevnější kousky. Každý desátý Čech si bere klobouk, šátek a holiny. Překvapivě, za více vyzývavé se během festivalu považují především slovenští muži.